Deze zomer markeren Museum Dhondt-Dhaenens, het Roger Raveel Museum en Mudel een bijzondere mijlpaal: de tiende editie van de Biënnale van de Schilderkunst.
De Biënnale is een ideale uitstap voor het hele gezin en biedt de mogelijkheid om de prachtige Leiestreek te verkennen. De drie musea& liggen in rechte lijn op amper 13 kilometer van elkaar verwijderd, waardoor een combinatie van bezoek aan de musea en een fiets-of wandeltocht mogelijk is.
Van 28 juni tot en met 18 oktober 2026 bundelen de drie musea opnieuw hun krachten voor een jubileumeditie waarin elk museum een eigenzinnige tentoonstelling ontwikkelt rond een gedeelde onderzoeksvraag: hoe kan de definitie van schilderkunst worden uitgebreid voorbij het westerse en moderne begrip van schilderen op doek? Door nieuwe creaties, in situ installaties en bestaande werken uit publieke en private collecties in wisselende constellaties samen te brengen, ontstaat een veelzijdige confrontatie tussen verleden en heden.
Begin 1919 ontmoet beeldhouwer en houtsnijder Jozef Cantré de schilders Gustave De Smet en Frits Van den Berghe in Nederland. De twee schilders waren België ontvlucht tijdens het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog in 1914. In Laren, bij Blaricum, richt Cantré een atelier op, waar De Smet en Van den Berghe onder zijn leiding hun vaardigheden in hout- en linosnijden verder ontwikkelen. Tijdens de oorlog maken de drie kunstenaars ook kennis met het Duitse expressionisme. Vanuit het atelier van Cantré in Laren leggen ze samen de basis voor wat later bekend zal worden als het ‘Vlaams expressionisme’ (los van het vroege expressionisme van Albert Servaes in Sint-Martens-Latem).
Mudel gaat verder op dit historisch voorbeeld en toont kunstenaars die in hun werk verschillende media combineren. Vaak blijven ze trouw aan hun eigen beeldtaal, terwijl de nieuwe technieken een extra manier bieden om hun ideeën te verbeelden. Omlijst door belangrijke werken uit de vaste collectie, koppelt de tentoonstelling sleutelwerken van Jozef Cantré, Gustave De Smet en Frits Van den Berghe aan hedendaagse kunstenaars zoals Kasper Bosmans, Elen Braga, Enk De Kramer, Vida Dena, Mae Dessauvage, Pélagie Gbaguidi, Sebastian Kulbaka, William Ludwig Lutgens, Nayra Martin Reyes, ROA, Abigail Tulis en Tinus Vermeersch.