Grenzen markeren waar iets stopt en iets anders begint. Zorgen ze voor orde in de chaos, of de illusie van houvast? Is een grens iets dat je oversteekt, tegenhoudt, beschermt of net vastzet? Maar wat zijn grenzen echt, als we ze allemaal anders ervaren? Zijn ze gebetonneerd of griezelig onvast? Zijn ze vanzelf ontstaan of door mensen gemaakt?
Dat onderzoeken wetenschappers en kunstenaars. In de expo BORDERS stellen ze de resultaten van hun onderzoek voor.
BORDERS ontvouwt zich via een rijkdom aan objecten — van eeuwenoude artefacten tot hedendaagse onderzoeksinstrumenten van uiteenlopende disciplines: van biologie en archeologie tot psychologie, geneeskunde en meer. Ze zijn afkomstig uit het rijke academische erfgoed, aangevuld met publieke en private collecties.
Vijf kunstenaars of duo’s die werken creëren voor de expo: Bieke Depoorter, Robbert en Frank, Lana Schneider, Luanda Casella en playField. Elk op hun manier onderzoekend wat het betekent om een grens te bewaken of te overschrijden.
Bieke Depoorter
Bieke Depoorter, de gerenommeerde Magnum-fotograaf, keert haar lens naar binnen en onderzoekt de grenzen van het medium zelf — tussen verbinding en inbreuk, vertrouwen en grensoverschrijding. Depoorter staat bekend om haar intieme, collaboratieve aanpak die de relatie tussen fotograaf en geportretteerde bevraagt. Projecten als As It May Be tonen hoe vertrouwen en gedeelde verhalen fotografie vormgeven. Voor BORDERS werkt Depoorter momenteel aan een nieuwe interventie rond deze thema’s.
Robbert&Frank, Frank&Robbert
Robbert&Frank, Frank&Robbert, is een Gentse duo dat bekendstaat om hun poëtische en speelse benadering, transformeren de serres en de tuin met nieuw werk over grenzen, poorten en wachters — en toveren daarbij ongetwijfeld een glimlach op het gezicht van de bezoekers. Hun projecten worden internationaal gepresenteerd en nodigen het publiek uit tot verwondering en reflectie.
playField en Lana Schneider
playField is een kunstcollectief bestaande uit Marthe en Lana Schneider. Hun werk bevindt zich op de overlap tussen kunst en wetenschap. Hun voorliefde voor samenleving en menselijke gedrag komt vaak tot uiting aan de hand van interactieve installaties, waar de grens tussen het kunstwerk en publiek vervaagd. Voor BORDERS ontwikkelde playField een kijkdoos die een liminale ruimte voorstelt.
Daarnaast creëerde Lana Schneider ook een grote mural waarbij ze focust op het esthetische element van wetenschappelijke grafieken die doorheen de expo aan bod komen.
Luanda Casella
Luanda Casella is een Braziliaanse schrijver, theatermaker en performer die in België woont. Via haar werk doet Casella onderzoek naar alledaagse communicatie en de invloed die communicatie heeft op onze perceptie van de wereld. Als huismaker bij NTGent maakte ze verschillende voorstellingen, waarvan Short of Lying onder andere in het GUM werd gebracht. Voor BORDERS maakte Luanda Casella enkele krachtige en treffende zinnen die in het museum en Gent te lezen zijn.
Daarnaast brengt BORDERS een inspirerende, eigenzinnige en speelse constellatie van kunstenaars samen, in bruikleen uit zowel private als publieke collecties, nationaal en internationaal, waaronder: Francis Alÿs, Roger Raveel, Berlinde De Bruyckere, Hamada Elkept, Barbara Raes, Vlasta Delimar, Christina Stadlbauer, Piet Van, Marie Cloquet, Panamarenko, Willem Boel, Lieve Blancquaert en Tomas Ayuso.
Daarnaast omvat de expo ook werk van wetenschappelijk en artistieke onderzoekers Tomas Baum, Ellen Desmet, Ama Kissi en Madonna Lenaert.