De schilder Jan Cox werd geboren in Den Haag op 27 august 1919. Hij bracht zijn jeugd door in Amsterdam en woonde vanaf 1936 in Antwerpen. Hij studeerde aan de Koninklijke Academie voor Schone Kunsten van Antwerpen en aan de Rijksuniversiteit werd hij licentiaat in de kunstgeschiedenis en oudheidkunde. 

In 1945 was Jan Cox mede­oprichter van de Jeune Pein­ture Beige, een kunstgroep waarin zich na de oorlog de jongeren groepeerden (1945-1948) die nood had­den aan vernieuwing binnen hoofdzakelijk de figuratieve richting. Onmiddellijk daarna, in 1950-1951, participeerde Jan Cox aan de Cobra-bewe­ging, een internationale kunstgroep die naar een spontane, experimentele schilderwijze zocht. Vriendschapsbanden waren er met Pierre Alechinsky en Hugo Claus. In 1956 verhuist Jan Cox naar Boston, waar hij tot professor en later tot de­partementshoofd benoemd werd van de schilderafdeling van de School of the Mu­seum of Fine Arts te Boston. In 1947 keert hij terug naar Antwerpen en wordt er opgenomen in de kring van Galerij De Zwarte Panter van Adriaan Raemdonck. Daar ontstaat in 1975-1976 in zijn atelier op de Grote Markt zijn Ilias: een monumentale cyclus van 50 schilderijen op groot formaat, toegespitst op de mens, op zijn waarde en existentiële beleving. 

Tirsias, de lelijkste man in het kamp van de Achaiers. Antwerpen 1975, Jan Cox

Tirsias, de lelijkste man in het kamp van de Achaiers. Antwerpen 1975, 130 x 90. Foto: Ludo Geysels 

Om zijn mens- en wereld­beeld vorm te geven, putte Jan Cox uit antieke mythen en de Bijbel. Sterk gefasci­neerd was hij door het ver­haal van Orpheus en Eurydi­ce en dit van Judith en Holo­fernes, tweemaal de uitbeel­ding van een intens verlangen van de man naar de vrouw dat hem het leven kan kos­ten. In de Ilias van Homerus komt ook de fatale vrouw voor, Helena, oorzaak van dood, pest en jarenlange ontbering voor duizenden mannen. In een vijftigtal schilderijen en een reeks zeefdrukken illustreerde Jan Cox zeker niet de loop van het verhaal, maar evoceerde hij in bijzonder machtige beelden de monstruositeit van het gehele gebeuren. In dit grote epos wordt Cox vooral gegrepen door de onafwendbaarheid waarmee de Grieken het lot van de mens lieten afkomen. Zoals de Griekse tragedie leerde, dient de mens de confronta­tie aan te gaan met zijn lot, met hetgeen op hem afkomt en hem overstijgt. 

Los van de persoonlijke tragiek van antieke helden is de Ilias voor Jan Cox vooral de plek waar tegenstrijdige gevoelens vertolkt worden, waar de "condition humaine" in al haar onbegrijpelijkheid tentoongespreid wordt. Daarom was de Ilias voor hem ook spirituele en emo­tionele uitlaatklep om de persoonlijk beleefde gruwel uit Wereldoorlog Il te ver­beelden. Dertig jaar na het einde ervan vond hij in deze schilderijen een katharsis, een reeks beelden die de onbe­grijpelijke dubbelzinnigheid van de mens en het mense­lijke evoceerde. 

Elk van de schilderijen van de Ilias van Jan Cox geeft de levensangst weer, de grote vragen zonder antwoorden, de bevrijding van het kunnen en durven schilderen van hetgeen zolang verdrongen werd. Daarom ook die explosie van kleuren, het druipende rood van "De Bloedregen", het onheilspel­lende paars van "Het Einde", maar ook de verrassende tranen in "De Wenende Paarden". Een dramatisch licht, een rijk beangstigend koloriet, een landschap dat de maat van de mens is kwijtgeraakt. 

De Ilias is zonder twijfel het magnum opus van Jan Cox. Stilistisch is hij een apart figuur. Zijn gehele werk wordt gekenmerkt door een intense kleur, soms transpa­rant en een losse techniek. Het werk heeft een filoso­fische inhoud maar het heeft bovendien een grote gevoe­ligheid. Volgens Jan Cox moet het gevisualiseerde beeld de vorm zijn van een reeks opeenvolgende momentopnamen, psychische en fysieke. Jan Cox overleed vrijwillig te Antwerpen op 7 oktober 1980. 

Dit artikel is beschikbaar voor abonnees

Een abonnement kost slechts €59 euro per jaar  (leraren €55 en studenten €51) en je ontvangt daarvoor 6 publicaties.

Reeds abonnee? Dan kan je hier inloggen.

Abonnement

Een abonnement kost slechts €59 euro per jaar  (leraren €55 en studenten €51) en u ontvangt daarvoor 6 publicaties.

Abonnement online

Lees alle artikels van OKV online en doorzoek de voorbije vijftig jaargangen voor slechts €31.

Abonnement + Museumpas

Wie een nieuwe Museumpas (€62) aanschaft samen met een OKV-abonnement (€59) betaalt slechts €117 i.p.v. €121voor combi museumpas en abonnement.

Proefabonnement

Proef eens van OKV.
Voor €32 krijg je drie nummers toegestuurd.