Via herinneringsinstrumenten uit de Lubacultuur op een andere manier kijken naar geschiedenis, waarheid en geopolitiek, is een rode draad in het doctoraatsonderzoek van de in Brussel wonende Congolese kunstenaar Sammy Baloji (1978). Bij Kunsthal Extra City presenteert hij een solotentoonstelling met nieuw werk in het kader van zijn onderzoek. Baloji werkte altijd al met verschillende media, van sculpturen en installaties tot video’s. Daar komen nu voor het eerst wandtapijten bij.

Sammy Baloji legt leugens van de geschiedenis bloot

Sammy Baloji. 

Twee luidsprekers en twee schermen flankeren twee wandtapijten in de Antwerpse kunsthal. Uit de speakers zijn geluidswerken te horen, op de schermen verschijnen de bijbehorende ondertitels in het Nederlands en het Engels. Gastcurator Samuel Saelemakers beschrijft de scenografie als “een toevallige cinema, maar met een stilstaand beeld”. In de biechtstoelen van de voormalige Dominicanenkerk hangen rondom reproducties van historische werken die de tapijten inspireerden, en korte verklarende teksten.

Saelemakers koos voor de titel Copper Thread, Rubber Thread, Sugar Thread, die perfect vat hoe het hele oeuvre van Baloji gevormd is rond de herverdeling van grondstoffen. “Wat me vooral interesseert, is economie”, zegt de kunstenaar. “De voornaamste reden voor kolonisatie, en de uitbuiting van grondstoffen en mensen die daarmee gepaard gaat, is het vooruitzicht op economische winst. Wanneer je de sporen van grondstoffen als koper, rubber en suiker volgt, kom je uit bij een geschiedenis van gedwongen arbeid, vaak vergezeld door een discours van moderne beschaving.”

Dit artikel is beschikbaar voor abonnees

Een abonnement kost slechts €59 euro per jaar  (leraren €55 en studenten €51) en je ontvangt daarvoor 6 publicaties.

Reeds abonnee? Dan kan je hier inloggen.

Abonnement

Een abonnement kost slechts €59 euro per jaar  (leraren €55 en studenten €51) en u ontvangt daarvoor 6 publicaties.

Abonnement online

Lees alle artikels van OKV online en doorzoek de voorbije vijftig jaargangen voor slechts €31.

Abonnement + Museumpas

Wie een nieuwe Museumpas (€62) aanschaft samen met een OKV-abonnement (€59) betaalt slechts €117 i.p.v. €121voor combi museumpas en abonnement.

Proefabonnement

Proef eens van OKV.
Voor €32 krijg je drie nummers toegestuurd.