OKV2005.2
Een tocht doorheen vier eeuwen Scherpenheuvel.
De pelgrims hebben het einde van de tocht bereikt. Bedevaart Belgische Boerenbond, 1957
De stad Scherpenheuvel-Zichem is nog erg jong, maar elke deelgemeente heeft al een lange geschiedenis achter zich. In 2005 is het 400 jaar geleden dat Scherpenheuvel van de toenmalige aartshertogen Albrecht en Isabella een aantal stadsrechten kreeg. Om dat te herdenken organiseert de stad Scherpenheuvel-Zichem een tentoonstelling, die de bezoeker meeneemt doorheen meer dan vierhonderd jaar Scherpenheuvel.
De tentoonstelling Pelgrims en Keerskatten vertrekt bij de ontstaansgeschiedenis van Scherpenheuvel, dat toen nog een deel van Zichem was. Het tweede deel toont hoe de eik met het Mariabeeldje in de zeventiende eeuw vervangen wordt door een houten en stenen kapel en tenslotte door de magistrale kerk, die vandaag nog steeds het centrum van de stad is. Vervolgens komt de stad zelf aan bod. De heuvel uit de zestiende eeuw wordt geleidelijk aan uitgebouwd tot een versterkte stad. In de negentiende en twintigste eeuw wordt het een gezellige stad, waarin pelgrims en inwoners, die in de volgende twee delen worden belicht, graag vertoeven. Het vierde deel illustreert hoe het economische leven in Scherpenheuvel zeer nauw samenhangt met de bedevaart. In het vijfde deel staat de bedevaart centraal. Tenslotte staat de tentoonstelling in een epiloog even stil bij de fusie uit 1977, waarbij Scherpenheuvel en Zichem elkaar terugvinden en samen met Messelbroek, Testelt, Averbode, Kaggevinne en hun gehuchten Keiberg, Okselaar en Schoonderbuken de stad Scherpenheuvel-Zichem vormen.
In foto's, prentkaarten, voorwerpen, prenten, affiches, audio- en filmmateriaal, zowel originelen als reproducties, brengt de tentoonstelling het verleden van Scherpenheuvel tot leven. Een tocht, die voor zowel pelgrims als inwoners inzicht brengt in verleden en heden van het beroemde bedevaartsoord.