OKV2018.2
Frans II Francken, De vrek en de dood, ca. 1635, olieverf op koper, 24 x 31 cm MUSEUM VAN DE NATIONALE BANK VAN BELGIË, BRUSSEL
Onze Nationale Bank heeft sedert 1982 een muntmuseum. Het was toen het tweede in Europa, na de Bank of England. Het museum was gevestigd in een negentiende-eeuwse gebouw dat uitgeeft op de Sint-Michielskathedraal. Het had een wat rommelige charme. Men zag er vooral oude en recentere muntstukken en biljetten uit de hele wereld. Begin januari opende het vernieuwde Museum van de Nationale Bank van België.
De inkom en de trappenhal van het museum zijn bekroond met glaskoepels
De invoering van de Euro in 1999 bracht heel wat veranderingen mee, ook voor het gebruik van de bestaande gebouwen van de Nationale Bank in het centrum van Brussel. Er was in die periode net een heel huizen- en kantorenblok aangekocht in de onmiddellijke omgeving. Daarin bevond zich de goed bewaarde hoofdzetel van de Union du Crédit de Bruxelles uit de negentiende eeuw. Die werd ontworpen in 1872 door architect Nicolas Dekeyser. Tegenover de ingang staat het gebouw van de vroegere ASLK, oorspronkelijk – vandaag omgebouwd – werk van Alban Chambon, die ook de architect is van het gelukkig beter bewaarde Métropole Hotel.
De inkom en de trappenhal van het nieuwe museum van de Nationale Bank worden bekroond met glaskoepels. Dat had Jean-Pierre Cluysenaer al gedaan in de nabije Sint-Hubertusgalerie. Met het gebruik van ijzer en glas kondigt Dekeyser misschien wel een aspect van het werk van Horta aan. Men loopt een onverwacht hoge ruimte binnen, die men op straat niet kan vermoeden.
Het Museum van de Nationale Bank is viertalig (Nederlands, Frans, Duits en Engels) en ingericht om allerlei vragen in verband met geld van waar dan ook te beantwoorden. Het gaat dus niet enkel om de geschiedenis van muntstukken en papiergeld in onze gewesten, zoals in het vroeger museum naast de kathedraal. De huidige presentatie met een overvloed aan schermen gaat eerder in op vragen naar het waarom en de zin van het geld in de wereld.
De rol van de Nationale Bank van België komt eerst in beeld. Vandaag is ze ingebed in het Eurosysteem, maar haar taken als emissie-instituut (het uitgeven van Euromunten en biljetten) blijven dezelfde. Ook waakt ze verder over de stabiliteit van de prijzen en de soliditeit van de hier actieve financiële instellingen. Dat alles in een Europese context uiteraard.