OKV2006.4
Met de klok mee: Cornelis de Vos
- Portret van Joris Vekemans, 1624, paneel, 123,5 x 86 cm
- Portret van Maria van Ghinderdeuren, echtgenote van Joris Vekemans, 1624, paneel, 123 x 86,2 cm
- Portret van Jantje Vekemans, 1624, paneel, 122 x 79 cm
- Portret van Elisabeth (of Camelia) Vekemans, 1624/1625, paneel, 123 x 93,4 cm
- Portret van Fransje Vekemans, 1624/1625, paneel, 123,4 x 93,6 cm
Antwerpen, Museum Mayer van den Bergh
Voor het eerst sinds het ontstaan in 1904 heeft het Museum Mayer van den Bergh een werk verworven. Dankzij de Koning Boudewijnstichting is het portret van Jan Vekemans, geschilderd door Cornelis de Vos, terug bij zijn moeder, vader, broer en zusje.
Eén van de meest intieme en mooiste musea in Antwerpen is ongetwijfeld Mayer van den Bergh. Intiem omdat het gehuisvest is in een woonhuis en mooi omdat de schenker en verzamelaar Fritz Mayer van den Bergh (1858-1901) een uitstekende smaak had en neus voor kwaliteit. Henriette Mayer van den Bergh wilde de kunstverzamelingen van haar in 1901 overleden zoon Fritz bewaren voor de toekomst. Sinds het museum in 1904 werd opgericht is de collectie ongewijzigd gebleven. Het onverwachte overlijden van Fritz kon de conservators alleen maar doen gissen hoe de ideale verzameling in het hoofd en hart van de passionele kunstliefhebber er zou hebben uitgezien.
Toch is het unieke aanbod, via de bemiddeling van de Koning Boudewijnstichting, van het portret van Jan Vekemans, geschilderd door Cornelis De Vos, een logische verwerving. Al in 1897 kocht Mayer van den Bergh vier portretten uit een reeks: vader Joris Vekemans en moeder Maria van Ghinderdeuren hangen trots naast de twee kinderen Fransje en Elisabeth (of Cornelia). De schitterende schilderijen kregen onlangs het statuut van 'topstuk' waarmee ze niet zomaar het land kunnen verlaten en dit bewijst hoe belangrijk de schilderijen door de Vlaamse overheid worden ingeschat. De aankoop van de vier portretten gebeurde door Monseigneur Simon, aalmoezenier van het hof te Laken.