OKV2026+
In de Sint-Pietersabdij in Gent loopt nog tot 27 september De kunstenaar die detective wilde zijn, een expo met werk van Koen Broucke, die op zoek gaat naar De rechtvaardige rechters, het verdwenen paneel van Het Lam Gods van de gebroeders Van Eyck.
Een lichtschijnsel in de Vijdkapel om 23u15, acryl op karton
In de nacht van 10 op 11 april 1934 verdween uit de Sint-Baafskathedraal in Gent een van de meest geliefde panelen van De aanbidding van het Lam Gods: De rechtvaardige rechters, geschilderd door de gebroeders Hubert en Jan Van Eyck. Meer dan negentig jaar later is het nog steeds niet teruggevonden. Er waren bekentenissen, hypothesen bij de vleet, archieven werden uitgespit en kelders doorzocht. Maar het paneel blijft zoek. Het is het grootste onopgeloste kunstmysterie van België, en het blijft mensen besmetten. Ook kunstenaar Koen Broucke ontsnapt er niet aan.
Broucke - historicus, muzikant, doctor in de kunsten, schilder - omschrijft zichzelf niet graag met één woord. Maar in de vier zalen van de expo De kunstenaar die detective wilde zijn kondigt zich onmiskenbaar een profiel aan: dat van iemand die zijn hele leven aan het zoeken is, en die deze zoektocht zelf als de eigenlijke artistieke handeling beschouwt. Niet de oplossing, maar de queeste. Niet het antwoord, maar de scherpte van de blik die de vraag formuleert.
Die houding heeft intellectuele voorlopers. In zijn doctoraat schreef Broucke al over de onderzoeksmethoden van commissaris Maigret, de flegmatieke speurder uit de romans van Georges Simenon: intuïtief, geduldig, zintuiglijk. Maigret lost zijn zaken op, niet door logische deductie alleen, maar door te voelen, te ruiken, te vertoeven in de omgeving van de zaak. Precies zo gaat Broucke te werk. Hij bezoekt plaatsen als crime scenes. Hij gaat staan waar zijn verdachten ooit stonden. Hij trekt met een vergrootglas langs de etsen van Jules De Bruycker in het Museum voor Schone Kunsten - en ontdekt, of meent te ontdekken, een figuur die met een paneel aan de haal gaat.